Endodoncia

aKeď sa zubný kaz prenikol až k nervu

Endodoncia sa zaoberá ošetrením dreňovej dutiny zubov a koreňových kanálikov. Jedná sa o ošetrenie, ktoré je náročné na techniku aj na čas. Pre endodontické ošetrenie používame sadu nikel-titanových nástrojov PROTAPER v mikromotor. Umožňujú rýchlu liečbu aj pri výrazne zahnutých koreňových kanálikoch s minimálnym rizikom zalomenia nástroja.

Ošetrenie koreňového kanálika

Používame apexlokátor – elektrický prístroj, ktorý meria presnú dĺžku nami ošetrovaného koreňového kanálika. Keďže endodonticky ošetrený zub nie je vyživovaný tak ako predtým, stáva sa časom krehkým a náchylným k zlomeniu. K tomu sa pridružuje aj viditeľné stmavnutie jeho povrchových štruktúr. Toto všetko sú dôvody, pre ktoré Vám odporúčame iné riešenie, ako je bežná výplň zuba. Kvalitná keramická korunka, zvýši stabilitu zuba a vyrieši aj estetický problém. Takisto je možné do koreňového kanálika aplikovať sklenený čap na zvýšenie stability.

Endodontickému ošetreniu zubov sa nedá vyhnúť, keď sa zubný kaz dostal do takej hĺbky, že prenikol až k nervu. Endodontické vyšetrenie je schopné zastaviť ďalšie bakteriálne procesy, ktoré by viedli jednak ku strate zuba a tiež ku ďalším zdravotným komplikáciám a infekciám. Vyčistenie koreňového kanálika a jeho vyplnenie však tiež nie je riešením definitívnym.

endodoncia

Počas preparácie koreňových kanálov pracujeme s týmito prístrojmi:

Endomotor (X-SMART, Dentsply) je prístroj na bezpečné používanie nástrojov pre rozšírenie koreňových kanálov. Urýchľuje liečbu, koreňový kanál má hladší povrch a výplň je presnejšia. Umožňuje liečbu aj zakrivených a úzkych koreňových kanálov, ktoré nie je možné ošetriť ručnou technikou.

Thermafil – je systém používajúci sa na obturáciu (plnenie) koreňových kanálikov teplou gutaperchou. Jej úlohou je roztlačiť výplňový sealer k stenám kanálika. Zohrieva sa na 60°C, čím sa stáva gutapercha tekutá a umožňuje lepšie zatečenie sealeru do postranného systému. Dokonalé hermetické uzavretie koreňových kanálikov je alfou a omegou dobrej prognózy endodonticky ošetreného zuba.

Protaper (Maillefer, Dentsply) – endodontické rotačné nástroje na rozšírenie a úpravu koreňového kanála pred zaplnením.

Apexlokátor – (PROPEX II, Dentsply) Predstavuje elektronický prístroj, ktorý je nenahraditeľný počas ošetrenia koreňových kanálikov. Na základe merania elektrického odporu dokáže určiť ich dĺžku a tak zabrániť poškodeniu tkanív v okolí koreňa zuba. Meranie týmto prístrojom je absolútne bezbolestné a jeho presnosť je podľa klinických štúdií vyššia ako meranie dĺžky koreňa na röntgenových snímkoch.

Naším cieľom je dlhodobé poskytovanie kvalitných služieb v príjemnom prostredí za rozumné ceny a tiež uspokojenie požiadaviek aj najnáročnejších pacientov, o čom svedčí poskytnutie zdravotnej starostlivosti aj cez víkendy! Spokojnosť a komfort pacientov pri ošetreniach sú našou prioritou.

 

Objednajte sa